Odekolonas: Istorija, Sudėtis ir Socialinės Problemos

Odekolonas (pranc. Eau de Cologne, vok. Kölnisch Wasser) – tai kvapiųjų medžiagų spiritinis tirpalas, naudojamas kaip aromatizuojanti ir higienos priemonė. Jame yra 2–4 proc. eterinių aliejų, o likusi dalis sudaro alkoholis ir vanduo. Odekolonas pasižymi lengvais, gaiviais kvapais, dažnai su citrusų natomis, tokiomis kaip citrina, apelsinas ir greipfrutas.

Istorija

Odekolonas buvo sukurtas Kiolne, Vokietijoje, italų kilmės parfumerio Johano Farina. Pirmą kartą jis buvo pagamintas 1709 m. ir tapo bendriniu pavadinimu kvapiųjų preparatų. Įdomu, kad vienas iš žymiausių odekolonų, „4711“, taip pat buvo sukurtas Kiolne ir yra gaminamas iki šiol.

Alkoholio Surogatas

Po 1812 m. karo odekolonas pasiekė Rusiją, kur jis tapo pigaus alkoholio alternatyva. Vietiniai parfumeriai sukūrė „Troinoj“, kuris buvo populiarus tarp asocialių asmenų. Per Pirmąjį pasaulinį karą ir vėliau, odekolonas buvo naudojamas kaip alkoholio surogatas, o jo pirkimas tapo svarbiu pajamų šaltiniu kai kurioms vaistinėms.

Socialinės Problemos

Šiandien odekolonas ne tik tarnauja kaip kosmetikos priemonė, bet ir yra pigi priemonė, kuri naudojama kaip alkoholis. Halės turgus Vilniuje tapo žinoma vieta, kurioje šis produktas parduodamas už itin mažą kainą. Vietiniai gyventojai skundžiasi, kad tai sukelia socialines problemas, nes šalia turgaus susirenka asocialūs asmenys, kurie dažnai girtuokliauja ir sukelia tvarkos pažeidimus.

Halės turgaus direktorius pripažįsta, kad situacija yra sudėtinga, nors savivaldybė ir stengiasi spręsti problemas. Pasak gyventojų, odekolono pardavimas prisideda prie benamių ir girtuoklių gausos, o tai sukelia nerimą ir baimę aplinkiniams. Problemos sprendimui reikia sisteminių pokyčių ir galbūt įstatymų, kurie apibrėžtų odekolono prekybą kaip alkoholinių gėrimų kategoriją.

Baigiamosios mintys

Žinant odekolono istoriją ir jo naudojimą šiandien, galima suprasti, kad tai ne tik kvepalai, bet ir socialinė problema, kuri reikalauja dėmesio ir sprendimų. Tikiuosi, kad ateityje bus rastas sprendimas, kuris pagerins situaciją, tiek gyventojams, tiek pačiai turgaus bendruomenei.

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *