Aromata: Senovinis Prieskonių Uostas Afrikos Rago Pakraštyje

Aromata: Senovinis Prieskonių Uostas Afrikos Rago Pakraštyje

Aromata (graikiškai: Αρώματα, vertimas – „prieskoniai, aromatai”) buvo senovinis uostas, esantis Afrikos Rago pakraštyje, dabartinėje Somalijoje. Šis uostas, dar vadinamas Prieskonių Uostu, buvo žinomas dėl savo produkcijos – dervų ir įvairių žolelių. Aromata buvo įsikūręs netoli Cape Guardafui, kuris taip pat buvo vadinamas „prieskonių uola” (Aromaton akron, Αρώματον ἄκρον).

Vieta ir Istorija

Aromata dažnai siejama su Damo, vietove, esančia apsaugotoje pietinėje dalyje, tačiau atvira šiaurėje. Britų archeologas Neville Chittick atrado romėnų keramiką netoli Damo, patvirtindamas šią tapatybę. Anksčiau G. W. B. Huntingford tapatino Aromata su Olok (Olog), esančiu 3 kilometrus į vakarus.

Aprašymas

Pagal 1-ojo amžiaus Periplus of the Erythraean Sea, šis „prieskonių uostas” (Aromaton emporion, Ἀρωμάτων ἐμπόριον) turėjo saugią vietą laivams. Aromata buvo šeštasis uostas, einantis iš Zeylos (Aualites), Berberos (Malao), Heis (Moundou), Bandar Kasimo (Mosullon) ir Bandar Alulos (Akannai). Uostas kartais buvo pavojingas laivams dėl stiprių vėjų.

Prekybos Veikla

Aromata, kaip ir kiti uostai Adeno įlankoje, buvo nepriklausomas ir valdė jo vadas. Pagrindinės eksporto prekės buvo smilkalai ir įvairios kasijos rūšys (gizeir, asuphe, magla ir moto). Taip pat Aromata galėjo būti svarbus prekių persiuntimo uostas iš Indijos ir Pietryčių Azijos, kur buvo gaunama daug kasijos. Uostas eksportavo grūdus, ryžius, sezamo aliejų ir medvilnės audinius.

Aromatinių Žemių Apibūdinimas

Trečiojo amžiaus Monumentum Adulitanum, anoniminio Aksumo karaliaus užrašas, aprašo jo pergalės karuose. Šis užrašas nurodo rytų žemes kaip „Aromatų Žemę”, kuri, kaip manoma, yra sausos pakrantės zona, turinti gausybę smilkalų iš Eritrėjos žemų ir Somalijos.

Taigi, Aromata buvo ne tik prekybos centras, bet ir svarbus kultūrinis taškas, turintis gilią istoriją, kuri susijusi su senovės prekybos maršrutais ir prieskonių kultūra.

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *