Mandarino apelsinas (Citrus reticulata), dar žinomas kaip mandarinas, yra nedidelis, apvalus citruso vaisius, kuris dažnai vartojamas šviežias arba kaip ingredientas salotose. Dėl savo saldaus skonio ir lengvai nuluptos odos, mandarinai yra populiarūs visame pasaulyje.
Vaisių savybės
Mandarinai yra maži, sveriantys apie 40–80 mm, jų odelė yra plona ir lengvai nusiima. Šie vaisiai gali būti be sėklų arba turėti nedidelį kiekį sėklų. Dėl savo saldaus skonio ir gausios drėgmės, mandarinai puikiai tinka ne tik švieži, bet ir kaip sultys.
Produktyvumas ir auginimas
2022 metais pasaulyje buvo pagaminta apie 44,2 milijono tonų mandarino apelsinų. Didžiausi gamintojai yra Kinija, Ispanija, Turkija ir Egiptas. Mandarino medžiai geriausiai auga tropiniuose ir subtropiniuose klimatuose, o jų derlius gali siekti net 79 kg vaisių iš vieno medžio.
Kulinariniai panaudojimai
Mandarinai dažnai naudojami salotose, desertuose ir net pagrindiniuose patiekaluose. Jų žievelė gali būti naudojama įvairiuose patiekaluose kaip prieskonis. Taip pat mandarinų sultys ir šaldytos sultys yra populiarios JAV rinkoje.
Kultūrinė reikšmė
Šiaurės Amerikoje mandarinai dažnai dovanojami Kalėdų proga, ir šis paprotys kilęs iš Japonijos imigrantų, kurie atgabeno mandarinus kaip dovaną Naujųjų metų šventei. Tradicija greitai išplito tarp ne japonų gyventojų, ir mandarinai tapo simboline šventinių laikotarpių dalimi.
Genetika ir kilmė
Moksliniai tyrimai rodo, kad mandarinas yra viena iš pradinių citruso rūšių. Mandarino vaisiai gali turėti genetiškai modifikuotų ypatybių, dėl kurių jie tapo saldesni ir populiariausi komercinėje prekyboje.
Įvairovės
Yra daugybė mandarino veislių, tokių kaip Satsuma, Cleopatra, ir Ponkan. Kiekviena iš šių veislių turi savitų savybių, kurios jas išskiria iš kitų.
Mandarino apelsinai yra ne tik skanūs, bet ir maistingi, turintys daug vitamino C ir kitų naudingų medžiagų, todėl jie yra puikus pasirinkimas sveikai mitybai.